«Ақмола облысы білім басқармасының  Зеренді ауданы бойынша білім бөлімі  Қонысбай ауылының жалпы орта білім беретін мектебі»  коммуналдық мемлекеттік мекемесі
  Коммунальное государственное учреждение  «Общеобразовательная школа села Конысбай отдела образования по Зерендинскому району управления  образования Акмолинской области»

Біз және әлеуметтік желі!

    

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Биология сабағында "үштілдік"

16.01.2020

`

Short term plan

Unit

 

 

Date:

Күні:

 

Teacher name: Tasbolatova G.K.

 Мұғалімнің аты -жөні: Тасболатова Г. К.

Grade: 8 «А»

Сынып: 8«А»

 

Number present :                                    Аbsent :                                                                         

 

Қатысқандар:                                  Қатыспағандар :                                     

Theme of the lesson: Сабақтың тақырыбы :

Construction of human skeleton. Role and function of the musculoskeletal system.

 

Адам қанқасының құрылысы. Тірек қимыл жүйесінің  ролі мен қызметі.

Lesson

Objectives :

Сабақ

мақсаты

All students: Providing a description of the musculoskeletal system

 Барлық оқушылар:  Тірек-қимыл жүйесінің қызметін сипаттау

Все ученики:  описание функциональной деятельности  опорно-двигательной системы

Most opportunities for schoolchildren: : distinguish the bones of the human skeleton in form and their structure

Оқушылардың вариантаның басым бөлігі: Адам қанқасының бөлімдерін  салыстырып , түрлерін сипаттайды

Большинство возможностей школьников:  различают  кости скелета человека  по форме и их строению, могут называть кости скелета на английском , русском и казахском языках

Some pupils: distinguish moving bones, movingless  bones and characterized by biological significance of bone mineral substances   

Кейбір оқушылар: қозғалмайтын, қозғалмалы сүектерді ажыратады, сүйек құрамындағы заттардың биологиялық маңызын сипаттайалады

Некоторые ученики: различать подвижные и неподвижные соединения костей , знать  биологическое значение состава костей

Assessment

criteria

Бағалау

критерийі

Знать строение значение  и функции опорно-двигательной системы человека , отличительные  особенности костей  скелета , : различать подвижные и неподвижные соединения костей , знать  биологическое значение состава костей

 

language,

objectives :

Тілдік мақсаттар:

Языковые цели

Lexicon and terminology related to discipline:

Skeleton, muscle, tube bones, flat bones, skull, cerebral cortex, face, chest, spinal cord, shoulder belt, free movement of the bones, pelvis belt,

 

Пәнге қатысты лексика және терминология: 

Қанқа, бұлшық ет, түтік тәрізді сүйектер,жалпақ сүйектер,бас сүйек, ми бөлігі,бет бөлігі,кеуде қуысы,омыртқа жотасы, иық белдеуі, қолдың еркін қозғалатын  сүйектері,жамбас белдеуі, аяқтын еркін қозғалатын сүйектері

Лексика и терминология по предмету:  Скелет, мышцы, трубчатые кости, плоские кости, кости  черепа, грудная клетка, позвоночник, верхний пояс конечностей, нижний пояс конечностей.

 

involving in values:

Құндылықтарға баулу:

Вовлечение в

ценности

 

getting  knowledge lifelong,,
health care, cooperation.

   «Өмір бойы білім алу, денсаулық сақтау, ынтымақтастық»
Учиться в течении жизни, сохранять здоровье, сотрудничество.

Language

communicatio

n

Пәнаралық

Байланыс

Межпредметные

Связи:

 

 Жаратылыстану

Previous

Learning :

Алдыңғы

Білім :

Предыдущие знания :

 

 

Vertebrate and Invertebrate Movement Comparisons

 

Омыртқассыз және омыртқалы  қозғалуы мүшелерін салыстыру тақырыбтары

PLAN. Сабақ барысы. Ход урока

 

Planned

timings.

Сабақтың

жоспарланға

н кезеңдері.

Этапное

планировани

е урока

 

 

Types of exercise planning :

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері :

Виды,планирование урочных упраженении :

 

Pronunciation

Миға шабуыл

Үш тілде қанқа сүйектерін атау

Бейне роликті пайдаланып оқушыларға тақырып бойынша мәлемет беру

Қанқа сүйектерінің атауын « Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы  топтық жұмысты  пайдалана отырып үйрету

«Matching» әдісін пайдаланып жаңа тақырыбты бекіту

 

Resources: Ресурстар:

Ресурсы :

 

 

 

Beginning.

Сабақтың

басы.

Начало урока.

5 минут

 

 

 

 

І. Ұйымдастыру кезеңі. Организационный момент Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау. Контроль за подготовкой учащихся к уроку . circle of «friendship» «Достық» шеңбері.  Круг «Дружбы»

круг дружбы Оқушылар шеңберде жиналып, ағылшын тілінде мұғаліммен бірге  бір біріне   жылы лебіз  білдіреді. Ребята собрались в круге, и  совместно с учителем обмениваются дружелюбными пожеланиями на английском языке.

 

 

Сабақтың ортасы

15 мин

Жаңа тақырыбты түсіндіру кезеңі:

I.

«Миға шабуыл»

Pronunciation

Үш тілде қанқа сүйектерін атау:

 

Skeleton-скелет-қанқа, muscle-мышцы-бұлшық ет, tube bones-трубчатые кости-түтік сүйектер, flat bones-плоские кости- жалпақ сүйектер, skull-череп-бас сүйегі, Clavicle-ключица-бұғана  , scapula-лопатка-жауырын, sternum-грудина-төс, humerus-плечевая кость-тоқпан жілік, ulna-локтевая кость-шынтақ сүйегі, radius-лучевая кость-кәрі жілік, phalanges of hands-фаланги верхних конечностей- қол саусақтары, rib-ребро-қабырға, vertebral column-позвоночник-омыртқа, pelvis-тазовые кости-жамбас, femur-бедренная кость-ортан жілік, tibia-большая берцовая-асықты жілік, fibula-малая берцовая-шыбық сүйегі, phalaanges of legs –фаланги нижних конечностей-аяқ саусақтары

 

Оқушылар қанқа сүйектерінің атауларын  мұғалімнің  көмегімен  дауыстап қайталайды

 

Білімленд ресурстарын

пайдаланып оқушыларға жаңа

тақырыбты түсіндіру

 https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/adam-biologiyalyq-tur-retinde/tirek-qimyl-zhujeleri

 

 

 

Quizlet ресурстары арқылы жаңа тақырыбты уйрету

 

 

https://quizlet.com/_5yenxg

Қанқаның бейне сүреттері –қазақ, орыс, және ағылшын тілінде

 

 

А4 –қағаздары

Пазылдар

Мұғаліім: Балалар бүгінгі сабақтың тақырыбы қалай аталады ? Ой пікірлеріңізбен бөлісіңдер.

(оқушылар өздерінің пікірлерін білдіреді)

 

II.  Мұғалім:

Тірек - қимыл жүйесіне қаңқа мен бұлшықеттер жатады. Бір - бірімен дәнекер ұлпалар арқылы байланысқан сүйектер қаңқа түзеді. Қаңқа ағзаның тірегі. Ал бұлшықеттер қимыл - қозғалысты қамтамасыз етеді. Қаңқа барлық ішкі мүшелерге қорғаныштық қызмет атқарады. Миды ми сауыты, жүрек пен өкпені кеуде қуысы сүйектері, ішек - қарын, бүйрек басқаларын жамбас сүйектері, жұлынды омыртқа жотасының өзегі қорғайды. Қаңқаға бұлшықеттер бекінеді. Денені қозғалысқа келтіретін

сүйектер мен бұлшықеттер, сүйек кемігінде қан жасушалары түзіледі.

Адам қаңқасындағы 206 сүйек бір - бірімен өзара буын қалталары арқылы байланысады. Соның 85 - і жұп, 36 - ы тақ сүйектер.

Сүйектер пішіні, мөлшері жағынан
ұзын сүйектер қысқа сүйектер жалпақ сүйектер

қол - аяқты құрайтын омыртқа, алақан, табан, жауырын, бас сүйектері
сүйектері саусақ сүйектері қабырға, жамбас сүйек

Ұзын сүйектердің ортаңғы бөлігі қуыс болғандықтан түтікті сүйектер деп атайды. Іші қуыс болғандықтан берік және жеңіл болып келеді. Тігінен қойған адамның асықты жілігі 1500 кг жүкті көтере алады.

Жіліктің бастары айқыш - ұйқыш өте ұсақ сүйек торларынан тұрады, олар сүйектің көбірек созылатын, сығылатын бағытына қарай орналасады.
Ендеше, сүйектің жеңіл де берік болып келуі оның
құрылысына, құрамына байланысты.
Қаңқа - тұлға, бас сүйегі, иық белдеулері мен қол сүйектері, жамбас белдеулері мен аяқ сүйектері деп бөлінеді.

Дене бөліміндегі сүйектер Сүйектердің атауы Саны
Тұлға қаңқасы
Бас сүйегі
Иық белдеуі мен қол
сүйектері
Жабас белдеуі мен аяқ
сүйектері
Тұлға каңқасы - омыртқа жотасы мен қабырғалар, төс сүйегінен тұрады. Омыртқа жотасы тұлғаның негізгі тірегі. Ол 33 - 34 қысқа сүйектерден тұрады. Омыртқа жотасы 7 мойын омыртқадан,
12 арқа омыртқадан, 5 бел омыртқадан, 5 сегізкөз омыртқадан, 4 - 5 құйымшақ омыртқадан тұрады. Омыртқа жотасы 4 жерден иіледі. Екеуі алға, екеуі артқа. Жаңа туған нәрестенің омыртқа жотасы түзу. Нәрестенің мойны қатқанда мойын, отыра бастағанда арқа, жүре бастағанда бел мен сегізкөз иілімдері байқалады. Иілімдер дененің тепе - теңдігін жеңілдетіп серпімділікті күшейтеді

 

 

 

Оқушылар «Пазлдарды жина»  ойынды   пайдаланып үш топқа  бөлінеді

 

I- тапсырма

1- Адамның қанқасында қанша сүйек бар?

2- Тірек –қимыл жүйесінің атқаратын қызметтері қандай?

3- Дене бөлігінің сүйектері қалай бөлініп аталады?

4-  Қанқадағы сүйектердің қандай түрлері бар?

II- тапсырма

« Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі

Сүретке қарап, қанқа құрылысын жатта:

hello_html_742c3f19.png

 

І топ. Қазақ тілінде

ІІ топ. Орыс  тілінде.

ІІІ топ. Ағылшын тілінде

 

Дескриптор: - Қанқа құрылысын үш тілде жүктеу, талдау, жаттау

 

 

Мұғалім : қанқа сүйектерінің атауларын оқушыларға дауыстап  айтып береді

 

 

 

Жаңа тақырыбты бекіту

скелет      

 

 

Картинки по запросу structure of skeletal system

 

 

III-тапсырма

 

CLIL әдісін пайдаланып әр топқа  тапсырма беріледі

 

«Matching»

 

Skeleton     

малая берцовая            

тоқпан жілік    

Muscle

трубчатые кости      

бас сүйек  

Tube bones                   

большая берцовая                          

омыртқа

 

Flat bones                     

      позвоночник                               

жалпақ сүйектер

Skull        

           мышцы 

бұғана

Clavicle  

лопатка

қабырға

Scapula

ключица 

аяқ саусақтары

Sternum

лучевая кость                                

жауырын

Rib                            

грудина

қанқа

Vertebral column           

ребра

жамбас

pelvis

скелет

бұлшық ет

Ulna

плоские кости                           

түтік сүйектер

Radius                        

фаланги верхних конечностей    

төс    

 

Phalanges of hand       

        бедренная кость    

шынтақ сүйегі

 

Tibia  

локтевая кость       

кәрі жілік

Fibula

тазовые кости            

саусақ сүйектер

Phalanges of legs        

      череп                          

шыбық сүйегі

 

 

 

 

 

Оқушылар  қазақ тілінде жаттап алған қанқа сүйектерінің атауын екінші орыс тілінде жаттап алған оқушыларға үйретеді, екінші топтың оқушылары үшінші топқа үйретеді үшінші топтың оқушылары  бірінші топ оқушыларына ағылшын тілінде қанқа сүйектерінің атауын үйретеді

 

 

 

 

Дескриптор:

  1. үш тілде қанқа сүйектерінің атауларын  оқу
  2. үш тілде берілген сөздерді  сәйкестендіру

 

 

Сабақтың соңы

«Менің көңіл күйім баспалдағы» әдісі     бойынша кері байланыс жасалады.Оқушылар стикерге өз есімдерін жазып, тақтада салынған баспалдақтардың біреуіне жабыстырады.

 

стикірлер

Summary evaluation

Жалпы бағалау

 

 

 

 

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту  мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

Сабақтың бұдан да жақсы  өтуіне не  ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың  жетістіктері , қиыншылық тары  туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 

 

 

 

 

Просмотров: 465


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст